כתבו עליי

יואל הראל לוכד בעדשת מצלמתו קומפוזיציות וזוויות ייחודיות. צילומיו עוברים על ידו טיפול והתערבות בעזרת תוכנות מחשב. חלק מצילומיו מתמקדים בבחירת מקטעים מתוך השלם או התקרבות לפרטים והגדלתם. המציאות הופכת למרומזת ולפריימים אבסטרקטיים שמקבלים הקשרים חדשים.

בטקטיקה זו מצליח יואל להציג עמדה שונה שמזמינה את הצופים להתבוננות חדשה, שמניבה תוצאות בלתי צפויות. יואל, שורד שואה, מרמז לעתים על הביוגרפיה המרתקת שלו, ומוכיח דרך היצירות הצבעוניות והמרשימות שלו, סוג של ניצחון. הוא רואה בעשיה האמנותית שלו אמצעי לביטוי של דברים חבויים, ערוץ של זיקה רגשית.

 

עבודותיו המרשימות של יואל הראל מנווטות אותנו לעולם צבעוני, מרתק וקסום. הן מתלכדות לאמירה מרגשת ומוצקה, שמשקפת את הכישרון בו ניחן.

העבדות נבנות משני שלבים: צילום, ולאחר מכן עיבוד הפריים בעזרת תוכנת מחשב.

לכל אחת מהעבודות סיפור משלה, המכיל לקט חוויות או אסוציאציות, שלא תמיד נקשרות באופן ישיר וראליסטי למציאות עצמה.

יואל משוטט עם מצלמתו, וקולט קומפוזיציות שמשמשות מצע לעבודותיו. לעיתים הוא מצלם פריימים שמתעדים את הנגלה לעין, ולעיתים הוא בוחר לצלם מקטעים מתוך השלם, תוך התקרבות לאובייקט המצולם, בעזרת עדשה מקרבת. הטיפול שהוא בוחר לעשות בצילום הגולמי תוך שימוש בתוכנת המחשב, מקנה לעבודות ממד ויזואלי חדש. ה"אטלייה" של יואל, מצוי מעתה במרחבי המחשב, וניתן להשוות את עכבר במחשב, למכחולו של הצייר, באמצעותו משתנים צבעים וטקסטורות.

בחינה במכלול עבודותיו של יואל, מגלה עיסוק במגוון רחב של נושאים. יואל מצלם נופי טבע בארץ ובחו"ל, דמויות אדם בפוזיציות שונות, מבנים, חפצים, אתרי בנייה, או ספינות בנמל אילת, שם עבד במשך 36 שנה. מושאי צילום שמושכים במיוחד את תשומת ליבו, הם אלמנטים כמו שברי זכוכיות, כתמי חלודה על דפנות של ספינות ישנות, כתמי לכלוך על פחי זבל וכו'. הוא מצליח לראות את היופי בדברים המתכלים, דרכם הוא מעביר מושגים ורעיונות שמגרים את הדמיון, ומפעילים את החשיבה.

בחלק ניכר מהיצירות, ניראה שקווים וצורות שייצגו מציאות, הופכים בטיפולו של יואל לסימנים, קווי מיתאר וכתמי צבע, כשמציאות הופכת לאלמנט מרומז, ומקבלת הקשרים חדשים, עד שלעיתים היא כבר בלתי ניתנת לזיהוי. המציאות עוברת סוג של טרנספורמציה, הופכת לאבסטרקט, תוך יצירה של מעין פיוט, שמאפשרת לנו הצופים, אופציה לגילויים חדשים, בכל פעם שאנו מתבוננים ביצירות. יואל בוחן מצב קיומי, ומנסח באמצעים האמנותיים שלו שאלות הנוגעות ליחסי הגומלין בין האדם לטבע, בין האדם לסביבתו, תוך שינוי צבעוני, כניסה לתוך המיקרוקוסמוס ובניית עולם בזעיר אנפין, מעין בבואה של ייצוג עולם גדול יותר.

הביוגרפיה האישית של יואל הראל, שזורה באופנים רבים במהות של יצירתו. יואל, יליד בוקרשט, רומניה, שורד שואה, אוטודידקט, שהגיע לצילום בצעירותו, אחרי שקיבל מצלמת "זורקי" מאחיו הגדול.

החיבור בין הטכנולוגיה מצא חן בעיניו, ותוך לימוד עצמי, נעשה צלם עיתונות.

בשנת 1962, החל לעבוד בנמל אילת, והיה ראש מדור חישובים, אך המשיך לצלם, ולקראת סוף שנות התשעים של המאה העשרים, נחשף לאופציות הדיגיטליות שמציע המחשב, והחל להציג בתערוכות באזור תל אביב.

התוצרים הסופיים של יואל, מתאימים להקרנה על גבי מסכים גדולים, ולהדפסות גדולות ממדים. ניתן למצוא קוים משיקים בין סגנון עבודותיו, לבין מגמות האבסטרקט האקספרסיוניסטי של אסכולת נוי יורק. יחד עם זאת, גם בפורטים קטנים, הם מצליחים לעניין, וליצור סוג של אינטימיות.

יואל מבקש להפיץ את עבודותיו גם כהדפסים, וגם ברשתות החברתיות. הוא מבקש לחלוק את מה שיש לו, עם מספר רב של אנשים.

העשייה האמנותית שלו, מסמנת עבורו סוג של ניצחון.

הוא אמנם לא "אמן שואה", אך הוא "אמן שעבר את השואה", על כל המשתמע מכך. הוא רואה בעשייה האמנותית שלו אמצעי לביטוי של דברים חבויים, ערוץ של זיקה רגשית. כך למשל, ניתן לראות את צילומי הספינות שמתרחקות בים אל תוך האופק, ומאידך את הספינות הקשורות לרציף בחבל, כמטאפורה ליהודי הנודד, וליהודי שמצא את עצמו בארץ, קשור לטריטוריה העצמאית שלו.
יצירתו של יואל הראל מציגה בפנינו עולם של השראה, ערכים אסתטיים ויופי רב.

אורית לוטרינגר – אוצרת תערוכות

האוצרת אורית לוטרינגר לקראת התערוכה בגלריית האגם ברעננה באפריל השנה

יואל הראל לוכד בעדשת מצלמתו קומפוזיציות וזוויות ייחודיות. צילומיו עוברים על ידו טיפול והתערבות בעזרת תוכנות מחשב. חלק מצילומיו מתמקדים בבחירת מקטעים מתוך השלם, או התקרבות לפרטים והגדלתם. המציאות הופכת למרומזת ולפריימים אבסטרקטיים, שמקבלים הקשרים חדשים. בטקטיקה זו, מצליח יואל להציג עמדה שונה שמזמינה את הצופים להתבוננות חדשה, שמניבה תוצאות בלתי צפויות.

יואל, שורד שואה, מרמז לעיתים על הביוגרפיה המרתקת שלו, ומוכיח דרך היצירות הצבעוניות והמרשימות שלו, סוג של ניצחון. הוא רואה בעשייה האמנותית שלו אמצעי לביטוי של דברים חבויים, ערוץ של זיקה רגשית.

Yoel   Harel   for a possible cooperation - 050-5465863

http://yoel-harel.zapweb.co.il/

https://youtu.be/G5eYGpAcSI8

www.artphoto.co.il   facebook.yhphoto

''אביב באגם''

מכירים את ברק רעננה, כשלעצמו הוא יפה.

בתוך הפרק יש אגם.

ליד האגם בפרק בגלריה יפה מאד מבחינה ארכיטקטונית.

מאחר שגם ריח האביב באוויר , אז אספו המארגנים עבודות של אמנים בתחום הציור, הצילום והפיסול, ובניצוחה של האוצרת אורית לוטרינגר יש גם תערוכה ראויה לשמה. עבודתי גם חלק מן התערוכה , העבודות יוצגו החל מיום 29.319 ויורדו מן התצוגה ב- 14.4.18.

תהיה גם פתיחה הרשמית ביום שלישי בשבוע בתאריך 3.4.18 בשעה 8 בערב.

אז לידיעתכם אבל יותר מזה אתם מוזמנים להתרשם , להנציח מה שנראה לכם ראוי ולהעלות לדף הפייסבוק שלכם עם הבוהן למעלה או למטה לפי שיפוטכם.

אמירה ואני לא נהיה בסביבה בימים הראשונים כי החלטנו לכבד את ים התיכון בנוכחותנו. אבל, בחול המועד בפתיחה (3.4.18- שעה 20.00) נגיע כמעט ישר מן האנייה למשתה הפתיחה לפגוש את אלה שיתכבדו ובאו ,ולפי בקשת הקהל אם תהיה, אמירה גם תנעים בנגינה בגיטרה ובשירה.

אני מניח שראש העיר יהיה ומי לא.

אני שולח לפי רמת הזיכרון של בן 80 -לפי הכתובות שאני עדיין זוכר.

מותר ורצוי שתזמינו את אלה שאני שכחתי.

אז להתראות וחג שמח,

יואל הראל וד''ר אמירה דור

Născut la București, Yoel Harel este supraviețuitor al Holocaustului din România. A emigrat în Israel in 1951, împreună cu părinții săi, în urma persecuțiilor suferite în perioada 1941-1944 în București de către autoritățile regimului totalitar.

Membru al Asociației Fotografilor Israelieni, Yoel Harel activează în domeniul artei fotografice din 1954 și a participat la numeroase expoziții solo și de grup, în Israel, Germania, Olanda și Suedia. În prezent trăiește și creează la Eilat și la Raanana. Folosind ca sursă de inspirație viața cotidiană, locurile familiare, elemente triviale ale societății umane, Yoel Harel relevează aspecte artistice inedite și construiește caracterul unic al fiecărui moment suprins. În fotografiile sale care includ personaje umane, artistul reușește să prezinte esența nealterată a acestora. Mai multe detalii despre lucrările lui Yoel Harel: www.artphoto.co.il

JULY 2018

MONTUEWEDTHUFRISATSUN
1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728293031

CATEGORII
Beeldende kunsten
Muziek
Film
Literatuur
Podiumkunsten
Academische evenementen

4 april 2017 - 12 mei 2017
Etichete Un israelian în România Un român în Israel Yoel Harel Amb.Tsvi Mazel

"Artistul israelian de origine română Yoel Hare, prezintă în perioada 4 aprilie – 12 mai 2017, la sediul Institutului Cultural Român de la Tel Aviv,  expoziția de fotografie „Un israelian în România, un român în Israel” . Simeza include instantanee de viață socială și familială din România și Israel, cu scopul de a reliefa ambivalența identitară și dubla apartenență culturală și socială. În cadrul expoziției, publicul va avea ocazia să descopere locuri și momente inedite din viața cotidiană a celor două țări, aspecte definitorii ale scenei sociale și culturale din România și Israel. În același timp, artistul reliefează caracterul și legătura sa puternică cu România precum și relația specială cu Statul Israel pe care israelienii originari din România le au prin procesul de alyia".

Am parcurs un drum lung de pe străzile bombardate si ruinate din București, de când eu și familia mea au fost expulzați din casa noastră frumoasă, trecand prin perioada tensionată și plina frică permanentă, prin Ramat Gan, liceul Herzlia (Tel Aviv) si Ohel Shem (Ramat Gan), pana la calmul oraș Eilat, situat intre marea Rosie, deșert și munți. Am ajuns la Eilat, în 1962, am lucrat 36 ani in portul Eilat și nu am incetat inca de la varsta de 17, sa privesc in jur si sa fac fotografii.

Arta mea a crescut de la zero. Neavând nici o educație formală în artă, am învățat permanent singur, asimiland lumea așa cum am văzut-o. În imediata mea apropiere am găsit elemente fascinante și universale, uneori în obiectele cele mai banale și mai simple, în unelte ruginite din locuri uitate de lume, in obiecte ciobite, in pete și reziduri de viață, pe le-am surprins cu obiectivul meu, expunând lumii frumusețea lor. Cu entuziasm infinit și relații strânse cu arta și tehnologia modernă, am dezvoltat tehnici unice și am creat tot mai multa arta.

Într-un spirit de deschidere și de daruire și din moment ce n-am depins de arta mea de viață, am împărtășit fotografiile mele cu toți cei care au fost interesați de ele și m-am emotionat si bucurat de comentarii.

Vă invit să formam o comunicare directă cu arta mea. Aș dori să împărtășesc cu voi ceea ce văd în jurul meu, în speranța vă veți bucura de frumusețe ca și mine.

Este corect să dezvălui că lucrarile mele sunt cel mai bine puse in valoare atunci când sunt tiparite in formate foarte mari. În scopul de a le imprima cu înaltă rezoluție, sunteți bineveniți să mă contactați prin intermediul site-ului sau la adresa mea de e-mail: yoelharel@gmail.com

Mi-ar plăcea, de asemenea, sa aflu opiniile dumneavoastră.

Yoel Harel, Eilat

972-50-54658963

traducere in limba Romana de stimatul Domn Dan Romascanu